Beskrivelse
Oplev Nordvestlige USA i autocamper/motorhome på en enestående rejse med start i Salt Lake City.
Autocamperen er klar til afhentning lørdag den 22. maj 2021. Herefter har du 2 uger i autocamperen, som har plads til 7 personer. Forude venter store oplevelser med flotte køreture, herlige landskaber og herligt campingliv i skønne Nordvestlige USA.
Autocamperen afleveres igen i Salt Lake City lørdag den 5. juni 2021.
OBS – Datoer for afhentning og aflevering kan tilpasses dine ønsker.
Prisen inkluderer:
- Leje af C30 autocamper fra Cruise America i 2 uger med afhentning i Salt Lake City
- 1000 miles inklusive i lejen
- Forsikring (selvrisiko USD 1.500)
- Gratis vejhjælp på rejsen
- Gratis ekstra fører
Din udlejer: Cruise America
- Kræver kun almindeligt kørekort
- Minimumsalder (fører): 21 år
- Markedets skarpeste lejepriser
- Køretøjernes klasse: Standard
- Køretøjernes alder: Maks. 5 år (T17 dog maks. 3 år)
Det kan du opleve med udgangspunkt i Salt Lake City
Med sin placering midt mellem bjerge, søer og nationalparker i topklasse er Salt Lake City et godt sted at begynde en ferie i autocamper/motorhome i USA.
Fra Salt Lake City, hvor du i øvrigt kan blive klog på mormonernes liv, kan turen gå i alle retninger.
Mod nord frister nogle af USA smukkeste nationalparker, Yellowstone og Grand Teton, som med lethed kan danne rammen om en komplet tur til USA i autocamper.
I syd ligger Utahs naturskatte i form af Bryce Canyon National Park og Zion National Park. I retning øst venter Rocky Mountains og Denver i Colorado. Klik har for mere inspiration til oplevelser i det vestlige USA med autocamper.
Alternativer: